Fotografije uz članak 2

Rijeka Bednja je najveći vodotok poslije Drave u Varaždinskoj Županiji. Izvire ispod Brezove Gore, između Maceljske i Ravne Gore, te nakon 136 kilometara kod sela Mali Bukovec utječe u rijeku Dravu. Važno je naglasiti da je Bednja rijeka sa izvorom i ušćem unutar granica Republike Hrvatske, te samim time i najduža hrvatska rijeka. Površina slivnog područja Bednje iznosi oko 65.100 hektara, od čega na plovno područje otpada 12.500 hektara.

Općina Sveti Ilija jedna je od Općina u sklopu Varaždinske Županije, smještena u središnjem dijelu Županije, između grada Varaždina na sjeveru, grada Novog Marofa na jugu te grada Ivanca na zapadu. Dužina rijeke Bednje na području Općine iznosi oko 3,52 kilometra, a tok rijeke se proteže u smjeru zapad-istok. Bednja razdvaja mjesta Beletinec i Podevčevo, a ujedno čini i južnu granicu Općine Sveti Ilija. Ona ima pluvijalni (kišni) režim protjecanja, a maksimalni vodostaj nastupa nakon velikih padalina, posebice u jesen i proljeće. Za vrijeme velikih voda (godišnje 2-4 puta) Bednja se u južnom dijelu naselja Beletinec izlijevala iz svog korita, što je riješeno nedavnom, drugom, regulacijom rijeke.

1970. godine korito rijeke Bednje je regulirano prvi puta. Do tada vrlo nepravilno i vijugavo korito djelomično je sanirano, a djelomično je napravljeno novo, radi boljeg protoka vode. Stvaranjem novog toka ostali su mnogi rukavci uz Bednju, koji se protežu sa obje strane rijeke. Ti su rukavci ili ostali ispunjeni vodom, ili zatrpani od strane mještana i pretvoreni u obradivo tlo i pašnjake. Oni ispunjeni vodom, u velikom su broju tokom godina pretvoreni u divlje deponije otpada od strane mještana i stanovnika susjednih mjesta.

U mjestu Beletincu, sa svojih svega oko 1300 stanovnika, već se dugi niz godina velik broj mještana, posebice muškaraca, bavi športskim ribolovom. Iz ljubavi prema vodi i ribi, tokom godina razvila se težnja nekoliko pojedinaca za stvaranjem športsko-rekreacijskih ribnjaka. Za taj je prijedlog razmotreno nekoliko opcija i ideja, no jedna je od samog početka naišla na vrlo pozitivan stav i razmišljanje svih zainteresiranih. Bio je to prijedlog da se ne ulazi u iskop i gradnju novih ribnjaka, već da se iskoristi ono što je od prirode dano–revitalizirati postojeće rukavce rijeke Bednje, koji su ionako narušavali izgled okoliša, ali i u stanju u kakvom su se nalazili, bili štetni kako za okoliš, tako i za čovjeka. Lokacija koja je odabrana za pretvaranje u sportsko ribolovne svrhe tri su rukavca rijeke Bednje nizvodno od mosta u Beletincu.

Očuvanje okoliša i voda od onečišćenja, briga o mladim naraštajima i njihova edukacija u pravcu ribolovne etike i ponašanja u prirodi, unapređenje športskog ribolova, razvoj ribolovnog turizma, čuvanje ribolovnih voda neke su od aktivnosti predviđenih statutom, koje se kontinuirano provode od samog osnutka kluba i s vremenom nailaze na sve veći interes i odobravanje kako mještana tako i javnosti.

Ukupna površina ribolovnih voda kojima gospodari ŠRK „Keder“ Beletinec iznosi oko 10 hektara i obuhvaća:

• dio rijeke Bednje od granice sa mjestom Beletinec završje RKM 60+800 do granice Krušljevec-Presečno RKM 57+400
  • tri rukavca starog toka rijeke Bednje koji su prema projektnoj dokumentaciji pretvoreni u športsko-rekreacijske ribnjake, te svi ostali rukavci koji postoje unutar administrativne granice Općine Sveti Ilija
  • potok Mlakužina cijelim svojim tokom, od izvora u Općini Sveti Ilija, suma Vučenica i ušćem u rijeku Bednju u Beletincu

Datum osnivanja 21 .01. 2001.

Osnivači:

• Crkvenčić Dubravko -Beletinec